Domowa galeria sztuki: jak ozdobić pustą ścianę?
Domowa galeria sztuki: jak ozdobić pustą ścianę?
Domowa galeria sztuki: jak ozdobić pustą ścianę?
Domowa galeria sztuki: jak ozdobić pustą ścianę?

Puste ściany mają potencjał, który pozwala na rozpoczęcie wielkiej przygody z aranżacją wnętrz. Czasem mogą być jednak odrobinę przytłaczające, zwłaszcza, gdy nie wiemy czym i jak je wypełnić. Jak wykorzystać ramki na zdjęcia, plakaty, obrazy i wszystkie najpiękniejsze wspomnienia, aby umilić nasz czas spędzany w domu, upiększyć go i dodać mu harmonii?

Odpowiednia kompozycja
Pierwszym, bardzo ważnym krokiem w projektowaniu domowej galerii sztuki jest określenie kompozycji czyli docelowego ułożenia ramek i obrazówna ścianie. W zależności od tego, gdzie znajduje się ściana, którą chcesz ozdobić, należy odpowiednio dopasować kompozycję do całego rzutu pomieszczenia. Najbardziej popularne są trzy podstawowe ustawienia:
  • w linii prostej,
  • symetrycznie,
  • asymetrycznie.
W linii prostej
To najczęściej wybierana kompozycja, która pozwala na idealne uporządkowanie pustej przestrzeni. Decydując się na zawieszenie obrazów i ramek w taki sposób, możesz sięgnąć zarówno po większe, jak i mniejsze elementy: te pierwsze optycznie powiększą wnętrze, a mniejsze – nadadzą mu sztukateryjnego wydźwięku.Idealna symetria
Zawieszenie obrazów, plakatów i ramek w symetryczny sposób również działa porządkująco. Taka kompozycja pozwala na proporcjonalne ułożenie poszczególnych elementów i najlepiej się sprawdza przy obrazach lub ramkach takiej samej wielkości - dzięki temu, jesteś w stanie ułożyć z nich symetryczną figurę geometryczną, np. prostokąt.Artystyczna asymetria
Jeżeli porządek na ścianie wydaje Ci się nudny, wypróbuj twórczego nieładu. Potrafi być czymś wspaniałym: przemyślnie zaplanowana asymetryczna kompozycja pozwala położyć punkt ciężkości dokładnie tam, gdzie chcesz. Może być nim Twoje ukochane dzieło, wielki obraz, którego nie chcesz wieszać solo lub oprawiony w ramkę rysunek Twojego dziecka.

Dopasowana kolorystyka
Dobrze dobrana kolorystyka gra również istotną rolę w domowej galerii sztuki. Potrafi wzmocnić barwy użyte w całym pomieszczeniu, podkreślić jego elegancję lub bardziej nowoczesny styl. To, co ma tutaj znaczenie, to kolor ramek i passe-partout, ale też przede wszystkim kolor obrazu lub zdjęcia.
Możesz pójść w klasykę i powiesić same czarne ramki, skontrastować je z tymi w białej wersji kolorystycznej, możesz też zaszaleć i postawić na oprawę w kolorze. Wszystko zależy od stylu Twojego wnętrza i efektu, który chcesz osiągnąć.Zabawa rozmiarami
Przy wybieraniu rozmiaru obrazów i ramek na zdjęcia warto kierować się zasadą paradoksu: im mniejsze wnętrze, tym większa rama. Takie ustawienie sprawi, że zaczarujesz swoją przestrzeń mieszkalną: powiększysz ją optycznie, poprawisz przepływ energii, a tym samym – zaprosisz do domu spokój i harmonię.
Możesz pójść w klasykę i powiesić same czarne ramki, skontrastować je z tymi w białej wersji kolorystycznej, możesz też zaszaleć i postawić na oprawę w kolorze. Wszystko zależy od stylu Twojego wnętrza i efektu, który chcesz osiągnąć.
Duże obrazy i plakaty
Sprawdzą się świetnie solo lub w grupie: zwłaszcza, jeżeli dobierzesz do nich współgrające grafiki lub reprodukcje. Powieś je na jakiejkolwiek niezagospodarowanej ścianie: nad częścią wypoczynkową w salonie, w korytarzu lub koło schodów.
Wiele małych ramek
Zawieszając bardzo dużo małych ramek na zdjęcia uzyskasz ciekawy efekt – Twoja ściana, stanie się prawdziwą galerią sztuki z wyeksponowanymi najpiękniejszymi zdjęciami z wakacji, świąt i wszystkich ważnych chwil z bliskimi.
Artystyczny misz-masz
Jeśli lubisz eksperymentować, możesz śmiało połączyć wskazane powyżej propozycje i… stworzyć coś nowego. Efekt, jaki uzyskasz przeplatając duże obrazy i plakaty z niewielkimi ramkami będzie ekstrawagancki, ale też wyjątkowo spektakularny.