Magia kryształów: poznaj wyjątkowe szlify z kolekcji Crystal
Magia kryształów: poznaj wyjątkowe szlify z kolekcji Crystal
Magia kryształów: poznaj wyjątkowe szlify z kolekcji Crystal

Niegdyś kryształowa karafka i kieliszki były obowiązkowym wyposażeniem podczas ważnych okazji: świąt, uroczystości rodzinnych, czy mniej zobowiązujących imprez z przyjaciółmi. Można by pomyśleć: kto kupuje kryształy w dzisiejszych czasach? Okazuje się jednak, że tradycja wraca do łask i coraz częściej gości na polskich stołach, a ludzie chętnie kupują kryształ na prezent z okazji różnych uroczystości. Dzisiaj przedstawimy Ci najciekawsze informacje o tych pięknych i praktycznych dodatkach, oraz opowiemy o wyjątkowej kolekcji Crystal, która powstała we współpracy z znaną Hutą Julia.

Czym wyróżnia się szkło kryształowe?


Różnicę pomiędzy szkłem, a szkłem kryształowym można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim kryształy odznaczają się wyjątkową przejrzystością oraz miękkością masy, co pozwala na wykonywanie licznych szlifów i zdobień. Wszystko za sprawą ołowiu, który dodatkowo sprawia, że gotowe wyroby cechują się wysoką refrakcją: pięknie mienią się w słońcu, podkreślając swoje walory estetyczne. Akcesoria z tego tworzywa są również znacznie cięższe, co dodaje im prestiżu i elegancji.

Trzeba pamiętać o tym, że większa miękkość szkła kryształowego zwiększa jego podatność na zarysowania i matowienie. Jak temu zapobiec? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.


Kryształy: do jakiego wystroju pasują?


Szkło kryształowe to nienachalne piękno, które stanowi gustowny akcent w wystroju wnętrza. Choć dla wielu osób nierozerwalnie wiąże się ze stylem klasycznym lub glamour, powrót kryształu niesie ze sobą nowe rozwiązania i nieszablonowe połączenia. Dlatego też kryształowe kieliszki i inne akcesoria będą świetnie współgrać ze stylem nowoczesnym, boho, industrialnym, vintage i art deco. W zależności od wybranej przez nas kompozycji, delikatnie podkreślą drewniany stół, ręcznie robioną ceramikę, czy elementy z kamienia.


Kolekcja Crystals: znany szlif w nowej odsłonie


Nowości, które ostatnio dołączyły do kolekcji Crystal od La Mania Home zostały przemyślane i dopracowane w każdym calu. Powstały we współpracy ze znaną na cały świat Hutą Julia, która słynie z najwyższej klasy ręcznego rzemiosła. W najnowszych produktach warto szczególnie przyjrzeć się klasycznemu szlifowi, który do tej pory zdobił prostopadłościenne kształty – teraz zjawiskowo prezentuje się w okrągłych formach. Jego niecodzienne piękno możesz zauważyć na pięciu dodatkach z kolekcji Crystal, wśród których znajdują się: wysoki kieliszek na jajko, wyrafinowana szklanka do napojów, szykowny kieliszek do wina, smukła karafka i kulisty pojemnik na miód.


Jak dbać o kryształ, by zachował swój blask?


Wiele osób zastanawia się, czy kryształ można myć w zmywarce. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, szkło ołowiowe jest nie tylko bardziej podatne na rzeźbienie, ale też na zarysowania i matowienie, a to sprawia, że wymaga ono specjalnego traktowania. Dołączając kryształy do swojej kolekcji warto znać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym twoje akcesoria będą się elegancko mienić przez długie lata:

  • Zamień gąbkę na delikatną szmatkę – niedelikatny materiał, z którego tworzone są gąbki i szczotki do mycia może naruszyć wrażliwą powierzchnię kryształu. Zamień więc dotychczasowe myjki na szmatkę lub ściereczkę, którą nasączysz w łagodnym detergencie.
  • Uważaj na temperaturę – szkło ołowiowe jest wyjątkowo czułe na ciepłe temperatury, dlatego podczas czyszczenia pamiętaj o płukaniu go w zimnej lub letniej wodzie.
  • Polerowanie to podstawa – na pozostawionym do wyschnięcia krysztale tworzą się nieestetyczne zacieki, które odbierają mu naturalny blask. Pamiętaj, aby po opłukaniu szkła od razu osuszyć je delikatną szmatką i odłożyć na miejsce tak, aby nie dotykała pozostałych naczyń.


Jak wyczyścić zmatowiały kryształ


A co jeśli już za późno na dbanie o pielęgnację Twojego ulubionego kompletu, który stracił swój połyskliwy wygląd? Na całe szczęście jest domowy sposób na przywrócenie blasku ukochanym, szklanym akcesoriom. W tym celu wystarczy zwilżyć miękką szmatkę zimną wodą, nabrać na nią odrobinę miałkiej soli i delikatnie polerować szkło: dzięki temu stanie się ono bardziej przejrzyste. Nie zapomnij jednak o regularnym myciu kryształu według zaleceń, aby jak najdłużej zachować jego naturalne piękno.


Blask tkwi w wyjątkowych momentach

Kryształ to wspaniały dodatek, który obecnie zyskuje drugą młodość, ale też stanowi eleganckie szkło na prezent dla bliskiej osoby. Ciężkie, ekskluzywne akcesoria urozmaicone są zaskakującymi szlifami, które dodają uroku podczas wizyty gości lub odświętnego obiadu. Zachwyć się chwilą i zaproś kolekcję Crystal do swojego domu, gdzie będzie towarzyszyć Ci w samych przyjemnych momentach.