Ikony wzornictwa prosto z Finlandii – poznaj historię wazonów Aalto
Ikony wzornictwa prosto z Finlandii – poznaj historię wazonów Aalto
Ikony wzornictwa prosto z Finlandii – poznaj historię wazonów Aalto

Wzornictwo ewoluuje wraz z rozwojem trendów, dostosowując się do obecnych realiów. Są jednak przedmioty ponadczasowe; ikony wzornictwa, które pomimo swoich lat nie przestają zachwycać pasjonatów praktycznego designu.

Słynna kałuża Savoy
Czy wiesz, że najsłynniejszy wazon w stylu modernistycznym został zaprojektowany w 1936 roku przez Alvara Aalto? Ten wybitny fiński architekt był głęboko zainspirowany wodą i liniami brzegowymi Finlandii. Wygrał Wystawę Światową w Paryżu tworząc projekt szklanego wazonu “Savoy”, który sam autor nazywał po prostu “kałużą”. Nad jego projektem pochyliło się całe środowisko znawców wzornictwa, a słynny wazon już od ponad 80 lat zachwyca pasjonatów sztuki modernistycznej.

Hołd dla wielkiego twórcy
Aby docenić twórczość fińskiego artysty powstała kolekcja “Alvar Aalto” marki Iitala, w której znajdziesz modele naczyń na kształt ponadczasowej “kałuży Savoy”. Firma cieszy się dużym uznaniem wśród swoich klientów ze względu na jakość wykonania produktów, a dzięki współpracy z samym projektantem, Alvarem Aalto, ich wazony to wierne odzwierciedlenie oryginalnego projektu. Marka uczyniła kultowy model dostępnym dla fanów modernistycznych wnętrz, a dzięki pasji twórców Iitala, abstrakcja zawarta w tym niezwykłym projekcie może zaistnieć również w Twoim domu.

Wazony to nie wszystko
Alvar Aalto nie chciał narzucać swoim projektom ich docelowego przeznaczenia, jednak wiemy, że obecnie funkcjonalność jest ważną ważną cechą przedmiotów, z których korzystamy. Z tego względu, na wzór wazonu powstały misy i naczynia o różnej wysokości i pojemności, aby oprócz walorów estetycznych idealnie spełniały swoje zadanie. Chociaż powstało wiele wariantów kolorystycznych tego modelu, z uwagi na jego stylistykę do naszej oferty postanowiliśmy wprowadzić jedynie dwa kolory – biały i przezroczysty. Wszystkie produkty zachowały minimalizm i piękno swojego pierwowzoru, co czyni je idealnym dodatkiem, dopasowującym się do każdego rodzaju wnętrza.

Eksperymentuj z Aalto
Zostań projektantem swojej przestrzeni i baw się zmieniając przeznaczenie mis i wazonów. Organiczne kształty naczynia dopełnią nie tylko bukiety kwiatów zawarte w wazonie, ale również autorską kompozycję z kolorowego piasku i muszli. Przezroczysta misa będzie za to ukazywać swoją zawartość w postaci orzechów, lub drobnych przysmaków. A może projekt sam w sobie jest wystarczającą ozdobą Twojego domu? Przetestuj swoje pomysły i daj się ponieść wyobraźni!